Na zachodnim krańcu Puszczy Noteckiej

Komentarze wyłÄ…czone.

Na zachodnim krańcu Puszczy Noteckiej / Przytoczna - Santok – Gorzów Wielkopolski - Wiejce

14.09.2024

1 dzień

Godz. 9.00 – Zbiórka ( Stare ZOO ) i wyjazd na trasę

Przytoczna, wieś leżąca na trasie Skwierzyna – Poznań. Tutejsze dobra przechodziły w posiadanie wielu rodów m. In. Przetockich, Brezowskich, Zakrzewskich, Bojanowskich, Gliszczyńskich.
Dwór – wzniesiony w 2 poł. XIX w. , rozbudowany i powiększony na pocz. XX w. o dwukondygnacyjne skrzydło boczne.

Santok, wieś, ponad 3 – kilometrowa „ulicówka” położona u ujścia Warty do Noteci, wzdłuż północnej krawędzi pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Od VIII w. ważny strategicznie gród, broniący ziem Polan, nazwany przez Galla Anonima „kluczem i strażnicą Królestwa Polskiego”.
Muzeum Grodu Santok – nowoczesna ekspozycja ukazująca m.in. mnóstwo dawnych znalezisk archeologicznych oraz makietę dawnego grodu. , kościół p.w. św. Józefa – neogotycki z poł. XIX w., wzgórze z kamienną wieżą z 1936 r. – zbudowana na miejscu dawnego gródka pomorskiego, ze wzgórza widok na pradolinę, bulwary – promenada nadnotecka

Gorzów Wlkp., spacer Bulwarem nad Wartą, Dominanta - zw. " pająkiem ", Katedra,

Wiejce, wieś założona na pocz. XVIII w. w ramach zagospodarowywania bagien nadwarciańskich. Należała do wielkopolskiego rodu Kwileckich. Pałac z końca XIX w. , dwukondygnacyjny budynek składający się z korpusu głównego, który ujęty jest dwoma bocznymi ryzalitami.

Ok. godz. 20.30 – planowany powrót do Poznania

Cena : 230,00

W cenie : autokar, przewodnik, wstępy, obiad

Program może ulec zmianie !Informacje na temat terminów znajdziesz w naszym KALENDARZU lub sprawdź telefonicznie.
Możesz również zapisać się do naszego NEWSLETTERA i otrzymywać informacje o naszych wycieczkach bezpośrednio na swojego e-maila.

Dodaj się do naszego newslettera: