Poznajemy Wielkopolskę / Chobienice

Kiedy:
24 czerwiec 2023@09:00 – 20:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2023-06-24T09:00:00+02:00
2023-06-24T20:00:00+02:00

Poznajemy Wielkopolskę / Chobienice – Zbąszyń - Kosieczyn - Chlastawa - Zbąszynek - Dąbrówka Wielkopolska

1 dzień

24.06.2023

Godz. 9.00 – zbiórka Stare ZOO i wyjazd na trasę

Chobienice, pałac zbudowany pod koniec XVIII w., przebudowany w XIX w. w stylu klasycystycznym należący do Mielżyńskich, - kościół p.w. św. Piotra w Okowach zbudowany w XVIII w. Ostoja Chobienice- to  wyjątkowe miejsce  – folwark z zabudowaniami z XVIII – XIX w., obiekty dawnego budownictwa folwarcznego wzorcowo zagospodarowane i przystosowane do celów współczesnych. W dawnej rządcówce znajduje się restauracja, dawny spichlerz to obecnie obiekt hotelarski z piwnicą, dawna stodoła to obecnie obiekt konferencyjny.

Zbąszyń, rynek z zabudową z XIX i pocz. XX w., Muzeum Kozła, kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – późnobarokowy z poł. XVIII w. wg projektu Karola Marcina Frantza, pomnik Karola Wojtyły – upamiętnienie pobytu w 1960 r. , pozostałości fortyfikacji z XVI w. – wały ziemne, fosa, brama z wieżą, budynek dworca z 1928 roku – dawny polski dworzec graniczny

Kosieczyn, wyjątkowej klasy kościół p.w. Wszystkich Świętych, Szymona i Judy Tadeusza – drugi po Tarnowie Pałuckim najstarszy drewniany kościół na ziemiach polskich. Wewnątrz pozorne sklepienie kolebkowe, belka tęczowa z gotyckim krucyfiksem. Pozostałe elementy wyposażenia pochodzą z XVII i XVIII w.

Chlastawa,kolejny wyjątkowy kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z 1637 r. Należał do tzw. kościołów granicznych wznoszonych przez protestantów, wzniesiony z drewna na planie krzyża o konstrukcji słupowo-ramowej z ciekawą architekturą wnętrza i barokowym wyposażeniem. Wnętrze kościoła z odsłoniętymi elementami więźby dachowej. Polichromia z przedstawieniami Sądu Ostatecznego oraz motywami roślinnymi.

Zbąszynek, dawny niemiecki dworzec graniczny. Osiedle kolejarzy z siedzibą władz, domem kultury oraz kościołami katolickim i ewangelickim.

Dąbrówka Wielkopolska, W okresie międzywojennym miejscowość przygraniczna, działało tutaj wiele polskich organizacji krzewiących polskość. Pałac neorenesansowy z połowy XIX w. , murowany, piętrowy na planie prostokąta nakryty czterospadowym dachem. W narożach umieszczone są czterokondygnacyjne wieże z ośmiopołaciowymi dachami.

Ok. 20.00 – planowany powrót do Poznania

Cena : 200 zł.

W cenie : autokar, przewodnicy , wstępy, posiłek

Program może ulec zmianie !

Komentarze wyłÄ…czone.