Zwiedzamy Wielkopolskę/ Winna Góra – Miłosław

Kiedy:
24 luty 2018@09:00 – 18:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2018-02-24T09:00:00+01:00
2018-02-24T18:00:00+01:00
Zwiedzamy Wielkopolskę/ Winna Góra – Miłosław

Zwiedzamy Wielkopolskę/ Środa Wlkp. – Winna Góra – Miłosław – Bugaj – Murzynowo Kościelne – Chwalibogowo

Na tej trasie chcielibyśmy przybliżyć dwie postacie : gen. Jana Henryka Dąbrowskiego którego w tym roku przypada 200 setna rocznica śmierci,
i postać Seweryna Mielżyńskiego właściciela Miłosławia wielkiego Wielkopolanina. Muzeum Narodowe prezentuje ( do 8.04.2018 ) wystawę ukazującą tę barwną postać, której dokonania w wielu dziedzinach nie są szerzej znane, a te, które podjął na polu sztuki, stały się podstawą dla stworzenia w Poznaniu pierwszej na ziemiach polskich publicznej galerii malarstwa i wielodziałowego muzeum.

Godz. 9.00 – zbiórka ( Stare ZOO ) i wyjazd na trasę

Środa Wlkp., pomnik gen. Jana Henryka Dąbrowskiego,

Winna Góra, zwiedzenie Izby pamięci gen. Henryka Dąbrowskiego która znajduje się w pałacu wybudowanym przez potomków generała, przejście do pobliskiego kościoła, gdzie w kaplicy zaprojektowanej przez Seweryna Mielżyńskiego został pochowany gen. Dąbrowski – uczestnik insurekcji kościuszkowskiej 1794, twórca Legionów Polskich we Włoszech, inicjator powstania wielkopolskiego 1806 roku i naczelny dowódca wojsk polskich.

Bugaj, Zameczek myśliwski, tak zwana Bażantarnia, został zbudowany na niewielkim wzniesieniu wśród lasów w XIX wieku. Zabytkowe czworaki,

Miłosław, początkowo neorenesansowa willa zbudowana na początku XIX w. wg. proj. Karla Friedricha Schinkela, rozbudowana została w 1843-1844 wg. proj. Seweryna Mielżyńskiego. Mielżyńscy, a później kolejni właściciele Kościelscy zapraszali do pałacu i gościli między innymi: Wincentego Pola, Teofila Lenartowicza, Władysława Syrokomlę, , Józefa Ignacego Kraszewskiego, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Henryka Wieniawskiego, Juliana Fałata i Leona Wyczółkowskiego. Przejście do odsłoniętego w parku przypałacowym w 1899 r. pierwszego pomnika w Polsce Juliusza Słowackiego ustawionego w 50 rocznicę śmierci poety. Następnie przejście do kościoła św. Jakuba wybudowanego w 1620 r. a przebudowanego wg. proj. Seweryna Mielżyńskiego w XIX w. Przejazd na cmentarz do kaplicy w której został pochowany Seweryn Mielżyński.
W 1882 w pałacu otwarto muzeum z galerią obrazów gromadzonych przez Mielżyńskich, później przekazaną, wraz z bogatymi zbiorami bibliofilskimi i numizmatycznymi Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk (obecnie w Muzeum Narodowym w Poznaniu).

Murzynowo Kościelne, pierwsza wzmianka o wsi dotyczy roku 1.000 a w 1231 r. pojawia się jako pierwsza wiejska lokacja na prawie niemieckim w Wielkopolsce. Ciekawym zabytkiem jest drewniany kościół św. Jana Chrzciciela z 1742 r. z dobudowaną z cegły murowaną nawą z 1900 r.

Chwalibogowo, uznawany za jedno z czołowych dzieł tzw. kostiumu francuskiego w Wielkopolsce. Pałac jest przykładem nawiązania do architektury renesansu francuskiego, przypomina dzieła Franciszka Mansarta

Cena : 105,00

W cenie : autokar, przewodnicy, wstępy, obiad

Program może ulec zmianie

Komentarze wyłÄ…czone.